Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa, obdivuje celý svet. Dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou. Vydajte sa do podzemia po stopách slávneho opálu a za jedinečnými zážitkami.

Tri chotáre

Tri chotáre je tretí najvyšší vrchol v Slanských vrchoch, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1025 m n.m. 

Čierna hora (Slanské vrchy)

Čierna hora (1072,7 m n.m.) je v poradí druhým najvyšším vrchom Slanských vrchov a nachádza sa severozápadne od Šimonky.

Slanské vrchy

Východné Slovensko ponúka množstvo turisticky atraktívnych lokalít. Nájdu sa tu aj prírodné zákutia, ktoré odhaľujú svoju pravú a nedotknutú krásu. Takými sú aj Slanské vrchy. 

Náučný chodník Tajch ponúka poučenie aj zážitok

Neďaleko obce Pavlovce na úpätí Slanských vrchov sa nachádza lesný náučný chodník Tajch. Chodník je zameraný hlavne na lesnícku činnosť v Slanských vrchoch, faunu a flóru lokality a život v lese. Má dva okruhy, kratší je dlhý 2,5 km s prevýšením 80 m dlhší meria 5,4 km s prevýšením až 230 m.

Ranč Breziny

Ranč Breziny sa nachádza na úpätí Slanských vrchov v obci Pavlovce.

Vysielač Dubník

Vysielač Dubník je najvyšší vysielač na Slovensku.

Náučný chodník Tajch

Náučný chodník Tajch sa nachádza v šírych lesoch Slanských vrchov, pri železitom minerálnom prameni Tajch, kde aj lesný náučný chodník začína. Tento chodník je zameraný hlavne na najmenších návštevníkov. Snaží sa im les prístupným spôsobom priblížiť a spriateliť ich s jeho obyvateľmi.

Drevený megafón v Slanských vrchoch

Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka 4-metrovému drevenému megafónu.

Zámutovské skaly

Prírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slanských vrchoch.

Hermanovské skaly

Prírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského pohoria.

NPR Oblík

Oblík (925 m n. m.) je známy homoľovitý vulkanický kopec v severovýchodnej časti Slanských vrchov neďaleko obcí Hermanovce nad Topľou a Petrovce. Národná prírodná rezervácia s piatym stupňom ochrany tu bola zriadená ako vedeckovýskumný objekt pre potreby lesného hospodárstva.

NPR Šimonka

Šimonka s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. je najvyšším bodom Slanských vrchov. Z jej vrcholu sa naskytá krásny panoramatický výhľad. Za priaznivých podmienok je možné vidieť dokonca aj Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách.

Prírodná rezervácia Zbojnícky zámok

Prírodná rezervácia Zbojnícky zámok, za chránenú vyhlásená v roku 1964, sa nachádza v severnej časti Slanských vrchov, nad obcou Ruská Nová Ves.